Chléb patří od pradávna mezi oblíbené základní potraviny. Dnes je v běžné nabídce nepřeberné množství typů a vybrat si mezi nimi je kolikrát opravdu dřina. Možná i proto se pečení chleba pěkně po domácku těší čím dál větší oblibě.
Jenže stvořit skutečně nadýchaný kousek s křupavou kůrkou je prostě chtě nechtě pekařský kumšt. Pokud toužíte proniknout do základu chlebové výroby a zjistit, v čem se skrývá tajemství opravdu kvalitního chleba, čtěte dále.
Při přípravě chleba je mouka zkrátka hlavní surovinou. Možná se domníváte, že nezáleží na tom, kterou mouku si koupíte. Ale chyba lávky. Není totiž mouka jako mouka. Pro pečení chleba je určená speciální chlebová mouka. Ta disponuje vlastnostmi, pro něž je konečný výsledek mnohem dokonalejší. Kvalitní mouka umí vykouzlit lépe vymísené, objemnější, vláčnější těsto. V neposlední řadě je právě tady přes veškeré dnešní trendy celkem důležitý podíl lepku. Čím vyšší tím lepší.
Před přípravou těsta nezapomeňte mouku nikdy prosít. Tohle tajemství se osvědčilo už našim babičkám.
Nelibě vonící droždí do kynutého těsta prostě přijít musí. Proč? Obsahuje totiž látky, které přeměňují cukry přirozeně obsažené v mouce na alkohol a oxid uhličitý, který je příčinou onoho kynutí.
Ptáte-li se, zda je lepší sušené či čerstvé, je to zřejmě nerozhodně. U sušeného je malý zádrhel v datu expirace. Po něm totiž začíná ztrácet svoji účinnost. Pokud chcete použít čerstvé, dbejte na dávkování. Víc droždí neznamená, že těsto více nakyne, ale že bude mít drožďovou pachuť.
Chcete mít dokonalý chleba? Pak při přípravě těsta zásadně nespěchejte. Připravte se na to, že u klasického žitno-pšeničného chleba se těsto nechává třikrát vykynout. To je proces, který zabere přibližně tři hodiny času. A to není úplně málo.
Myslet musíte i na drobné karamboly, které to celé mohou ještě o něco protáhnout. Proto je dobré pečení chleba plánovat například na víkend, kdy nehrozí, kvůli němu zaspíte ráno do práce.