Příběh mouky

Mouka je pro mnohé z nás běžnou součástí každodenního jídelníčku. Stačí si ukousnout k snídani bábovku, poobědvat těstoviny nebo si k večeři obložit housku. Jak ale vzniká tahle tradiční surovina a co všechno se dá považovat za mouku? Je to zajímavější, než by se mohlo na první pohled zdát.

Jak vzniká mouka

Zpracování obilného zrna není jen tak nějaká legrace. Ve zkratce tenhle složitý proces začíná dovezením pšenice od lokálních farmářů. Ti ji do mlýna dováží již většinou očištěnou od příměsí, což zabezpečí moderní zemědělské stroje.

Další cesta obilného zrna před mletím směřuje do sběrného koše, sil či do laboratoře, kde se zkoumá jeho kvalita. Zajímají vás podrobnosti k samotnému mletí? Přečtěte si, jak se mele mouka u nás.

Obilné zrno z velké většiny obsahuje škrob. Podstatnou část mouky tvoří jeho rozmělněná vnitřní část, zvaná endosperm. Další součástí jsou pak otrubné částice.

Některé mouky jsou umleté i z okrajové části obilného zrnka, jež je přirozeně bohatší na vlákninu a minerály. Stupeň vymletí pak dělí mouku na dvě základní skupiny, které jsou poměrně hodně odlišné.

Chlebová mouka

Je zpracována i z povrchových částic obilného zrna a obsahuje více minerálních látek. Proto je vzhledově tmavší a v chuti poněkud nahořklá. Má kratší dobu trvanlivosti.

Bílá mouka

Naopak neobsahuje povrchové částice obilného zrna. Na pohled je mnohem světlejší, trvanlivější a lidské tělo se s ní umí lépe vypořádat.

Základní druhy pšeničné mouky světlé

Bez debat se jedná o nejznámější typ mouky. Vzniká namletím obroušeného zrna, zbaveného klíčku a obalových částí. Její využití v profesionální i běžné kuchyni je opravdu hodně široké.

Mlynářova mouka pšeničná hladká – CUKRÁŘSKÁ EDICE
Hodí se na voňavé bábovky a perníky, jemné cukroví, delikátní omáčky i palačinky k nakousnutí.

Mlynářova mouka pšeničná polohrubá – PEKAŘSKÁ EDICE
Je skvělá na pečení dokonalých buchet, koláčů a bábovek.

Mlynářova mouka pšeničná hrubá – KUCHAŘSKÁ EDICE
Vyzkoušejte ji na výborné knedlíky, noky, těstoviny nebo halušky.

Mlynářova mouka pšeničná chlebová – PEKAŘSKÁ EDICE
Ideální na křupavý a voňavý domácí chléb, dalamánky a další chlebové pečivo.

Další alternativy

Mouky celozrnné se vyrábí ze všech druhu obilovin, namletím celého zrna. Mají kratší trvanlivost, a proto je zde velmi podstatné správné skladování. Mouky bezlepkové jsou vhodné i pro osoby trpící intolerancí na lepek. Patří sem třeba pohanková mouka nebo kukuřičná mouka, z které se vyrábí například mexické tortilly nebo italská polenta.